Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | GSM: 725 820 472 | E-mail: gm@gymi.cz | Skype: gymnazium.mimon

 

Příhraniční biologický program 4

Tento týden se třída tercie zúčastnila posledního testovacího biologického programu. Postřehy z něj popisuje žákyně Barbora.

Dne 24.4.2018 jsme byli na čtvrtém a zároveň posledním biologickém programu v Ekocentru Brniště. Tentokrát to bylo na téma cukry. Na začátku nás rozdělili do čtyř českoněmeckých skupin.

Na prvním stanovišti jsme se dozvěděli něco o historii cukru a poté jsme museli udržet naše "tělo" při životě tím, že jsme pořád dosypávali cukr, ale cukr mezi tím padal pryč do misky.

Na druhém stanovišti jsme si vyráběli vlastní dezert, ale bez cukru. Jedna půlka dělala kokosový dezert a druhá půlka makovo-švestkový dezert. A také jsme museli k vybraným potravinám a nápojům přiřadit počet kostek, který si myslíme, že daná potravina obsahuje. Například litr a půl Coca Coly obsahuje třicet šest kostek cukru.

Na třetím stanovišti jsme se dozvěděli, jaká sladidla známe, ochutnávali jsme je a k obrázkům přiřazovali název sladidla a z jaké země sladidlo pochází. Některé skupiny se také koukaly na video, ale to naše skupina bohužel nestihla, takže ani nevím co v tom videu bylo.

Na čtvrtém, a zároveň posledním, stanovišti jsme dělali chemické pokusy a říkali jsme si co se stane, když spojíme dva monosacharidy. Například když spojíme glukózu a fruktózu, tak nám vznikne sacharóza neboli řepný cukr.

Abych řekla pravdu, tak se mi více líbilo v Ekocentru Brniště, ale to spíše proto, že to tam bylo novější, ale v Německu to také vůbec nebylo špatné.

Tento projekt, spojit německé a české žáky, a vymyslet jim takový program, se mi velmi líbil, a doufám, že se budeme moct jako třída zúčastnit dalšího projektu.

Barbora Bartošová   

 
publikováno: 25. 04. 2018