Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | E-mail: gm@gymi.cz 

 

DADA 2019: Kat & blázen!

DADA 2019: Kat & blázen!
 
V sobotu 18. května proběhlo další, v pořadí již čtvrté představení Dívčího amatérského divadelního ansámblu (DADA) Kabinetu pro vědy, umění a slovesnost císaře Františka Josefa I. Ano, už čtyři roky po sobě – a s pašijemi již pět – připravuje čistě školní divadelní ansámbl každoročně jednu inscenaci celovečerní hry klasického divadelního repertoáru.
 
A nejsou to dětské pohádky o Kašpárkovi; školní divadelní soubor si se značnou dávkou odvahy – či, chcete-li, mladistvé přidrzlosti – troufá na náročné tituly z klenotnice světové i české dramatické tvorby. Ať to byla dekadentně ironická konverzační komedie, renesanční veršovaná romance či dokonce absurdní Horský hotel, možná inscenačně nejobtížnější dílo největšího českého dramatika, vždy se jednalo o kusy interpretačně nejednoznačné, kde herci s režisérem museli společně přemýšlet o správném klíči ke každé replice. A co je nejdůležitější – dosud vždy se nakonec dramaturgická odvaha vyplatila a představení se povedlo. Není mnoho středních škol, které by se mohly pochlubit dramatickým souborem s obdobným repertoárem.
 
Ani letošním titulem, politickou satirou z dílny Osvobozeného divadla, neslevil DADA z dramaturgické úrovně nastavené předchozími inscenacemi. Za tím vším stojí spousta práce – herci z DADA strávili v tomto školním roce jenom na zkouškách přes sto hodin. Přepočteno na vyučovací hodiny je to více dobrovolných hodin češtiny, než kolik v jednom školním roce stráví se svými spolužáky v běžných hodinách češtiny povinné. Zkrátka – jeden „hlavní předmět“ navíc. V tom samozřejmě nejsou započteny další hodiny, které naši dadaisté věnovali pamětnímu zvládání náročného textu či přípravě kulis, kostýmů a rekvizit. (Zde je třeba poděkovat rodičům, kteří pomohli s náročnými položkami, jako je gilotina či mnišské kutny.)
 
Ale finis coronat opus: hlavní je, že se všechna ta práce vyplatila, představení se i tentokrát zdařilo, přes svou enormní délku si do poslední chvíle udrželo diváckou pozornost a „mexická“ hymna z pera kabinetního komponisty Martina Kuby se stala hitem.
 
Kabinet pro vědy, umění a slovesnost císaře Františka Josefa I. tímto děkuje všem členům svého divadelního ansámblu za odvedenou práci, enormní nasazení a zápal pro věc. Nic menšího jsme od vás ostatně ani nečekali.
 
KVUSCFJ
 
publikováno: 30. 05. 2019