Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | GSM: 725 820 472 | E-mail: gm@gymi.cz | Skype: gymnazium.mimon

 

Beseda s pěstitelem z Mexika

V pátek dne 22.9. na naší školu zavítala návštěva z dalekého Mexika. Navštívil nás pěstitel fairtradové kávy, pan Gregorio Moreno. Pan Moreno nám přiblížil problematiku pěstování, odměňování, a pohovořil i o školství v Mexiku. Jeho vyprávění pečlivě sledovali i členové řídící skupiny FT naší školy. Jedním z nich je i Natálie Čeriová, která pečlivě zaznamenávala farmářovy odpovědi. Z jejich poznámek vybírám:
 
Přijel k nám pán z Mexika. Jmenuje se Gregorio Moreno. Má 8 dětí, z toho 2 syny, jednomu je 20 a druhému 16. Pěstuje kávu. Byl u zrodu FT, navrhnul logo. V týdnu je v kanceláři a o víkendu pracuje na poli. Pracuje 8-12 hodin denně.
 
Otázka: Stará se o ně vláda nebo FT nepodporuje? Odpověď: Nepodporuje , naopak jestliže vidí, že se jim daří, tak jim ještě více přidají na daních .
 
Dětská práce se v Mexiku nezneužívá= bylo ale vše jinak před 15 lety.
 
Školství je placené, dovolit si to může pouze někdo. Je zde ale jedna škola, která je zadarmo, ale na tu se dostanou jen ty děti, které mají dobré známky.
 
Před 20 lety problém= byla tam nákaza broukem= brouk létal a dostával se do kávy= jak se brouka zbavit? Zbaví se ho tak že dolu do skleničky dají málo vody a asi 1 centimetr alkoholu, tak to nechají 3-4 dny a vždycky tam najdou tak 20-30 brouků .
 
Káva= 80 Kč= 1 kg
 
Když hodně prší= káva opadá.
 
Málokdo takovou kávu koupí, ale když si jí přeci jen někdo koupí, tak to prodají 30-40 Kč za 1 kg.
 
 
Těchto pár vybraných poznámek svědčí o tom, že beseda velmi žáky zaujala a dozvěděli se spoustu nových informací.
 
 
V Mimoni dne 24. 9. 2017 Natálie Čeriová
 
Mgr. Václav Hylmar
 
publikováno: 26. 09. 2017